Altın implantasyon tam olarak nedir?
Köpeklerde kronik eklem hastalıklarında ağrıyı azaltmak amacıyla yapılan bir akupunktur tedavisidir. Akupunkturun kalıcı olan formudur, yıllardır insan ve köpeklerde uygulanmaktadır.

Altın implantasyonun altın tel uygulamasından farkı nedir?
Altının toz halindeki şekli altının implantasyon alanından serbest kalmasını kolaylaştırır.

Altın implantasyon hangi vakalarda kullanılabiliyor? Özellikle hangi vakalarda yarar sağlıyor?
Altın implantasyon, osteoartrit hastalarında ağrıyı azaltmak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, sekonder kemik üremelerini önlemek için kullanılır. Bu amaçla, başta köpeklerde kalça çıkığı (kalça displazisi) olmak üzere; dirsek displazisi, kronik eklem dejenerasyonu, osteokondrozis, spondilozis deformans ve Wobbler Sendromu gibi hastalıklarda kullanımı endikedir.

Her yaş, boyut ve sağlık durumundaki hastada kullanılabiliyor mu?
Evet kullanılabiliyor. Bilinen her hangi bir yan etkisi yoktur.

Uygulama nasıl gerçekleşiyor? Uygulama süresi ne kadar? Anestezi gerekiyor mu? Her hangi bir dikiş, pansuman gerektiren yara oluşumu oluyor mu?
Hasta anesteziye alınıyor bazen sadece sedasyon yeterli oluyor, uygulama yapılacak bölge asepsi antisepsi kurallarına göre hazırlanıyor, uygulama süresi yaklaşık 20 dakika sürüyor, herhangi bir dikiş ya da pansuman gerekmiyor.

Köpeklerde altın implantın başarı oranları nedir?
Bizim uyguladığımız vakalarda başarı oranımız %85-90’dır.

Uygulama sonrası hasta günlük hayatına ne sürede dönebiliyor?
Hasta, anesteziden uyandıktan sonra hemen normal yaşam koşullarına döner, herhangi bir ağrı hissetmez.

Uygulamanın faydaları ne zamandan itibaren görülüyor?
Altın, implant alanından serbest kalır ve doku etrafında yayılıp pro inflamatorik sitokinez üretimini azaltır yani yangı oluşmasını engeller bu etkisi 24 içerisinde başlar.

Köpeklerde altın implantasyon etkisini ne kadar koruyor?
Altın implantasyon uygulandıktan sonra hastada ömür boyu etki gösterir. Sadece bazı vakalarda 5-6 yıl sonra ek doz uygulanması yapılabilir. Ek dozun her hangi bir yan etkisi yoktur.

Kimler altın implant uygulaması yapabilir?
Altın implant uygulamasının tek komplikasyonu altının kaza ile eklem içine enjekte edilmesidir. Bu yüzden konusunda tecrübeli, yetenekli yeterli anatomik bilgiye sahip cerrahların bu uygulamayı yapması tercih edilir. (Aynı zamanda akupunkturistler de bu uygulamayı yapabilirler)

Altın implantın alternatif yöntemlere göre artıları, eksileri nelerdir?
Altın implantasyon hastada her hangi bir komplikasyon yaratmadığından, uygulaması kolay ve sonuçları çabuk ve olumlu alınabilen bir yöntemdir. Diğer yöntemlere oranla bir eksisi yoktur.