Genç kedilerin çok bulaşıcı, şiddetli lökopeni ile karakterize viral bir enfeksiyonudur. Ani başlangıç, yaşamsal depresyon, kusma, ishal ve yüksek ölüm oranı görülen bir hastalıktır.

Hangi Yaş Aralığındaki Kedilerde Görülür?

2-6 aylık kedilerde ciddi hastalık tablosu oluşturabilir. Bir yaşından büyükler çoğunlukla hastalığa karşı bağışıktırlar. Aşısız ve daha önce hastalığa maruz kalmamış kediler herhangi bir yaşta enfekte olabilirler. Hastalık aşılı kedilerde nadiren görülür ancak kedi gençlik hastalığı sokak kedileri ve barınaklarda problem olmaya devam etmektedir.

Kedi Gençlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aniden başlayan kusma, kanlı olabilen ishal, halsizlik, yemek yememe isteği, kediniz kafasını su kabına ya da yemek kabına uzatır ama yemez ve içmez. Bu durumlarda kedi gençlik hastalığından şüphelenilebilir.

Kedi Gençlik Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Veteriner kliniklerinde bulunan hazır test kitleriyle ya da kan serumundan yapılan serolojik testlerle hastalığın tanısını koymak mümkündür.

Kedi Gençlik Hastalığı Tedaviyle İyileşir Mi?

Hastalığın seyri hastanın klinik durumuna göre değişkenlik gösterir. Kedi gençlik hastalığının aniden geliştiği hastalarda iyileşmenin öngörülmesi zordur. Eğer aniden hastalanan kedilerde ölüm gerçekleşmez ise, iyileşme genelde hızlı ve komplikasyonsuzdur. Hastanın kilolarını geri alması ve vücut kondisyonunun sağlanması uzun haftalar sürer.